Székelyudvarhely

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Teljes egészében megújul a belvárosi református templom

Bár már tavaly szeptemberben megvoltak a kivitelezési engedélyek, csak most, június utolsó napjaiban kezdték meg az 1781–1784 között épült belvárosi református templom külső-belső felújítását, a munkálatok egy évet vesznek igénybe. A beruházás értéke közel hárommillió lej, ennek jó része magyar állami támogatásból az Erdélyi Református Egyházkerület püspökségén keresztül érkezik. A megyei tanács és a helyi önkormányzat is támogatja, az egyház  a kultuszminisztériumnál is pályázott a felújításra, de a gyülekezet tagjai, vállalkozók is mellé álltak az ügynek.

A páratlan munkálatsor megrendelői és kivitelezői reményei szerint pontosan egy év múlva eme szent hajlék olyan képe tárul elénk, mint a templom építésekor – mondta el Várday Zsolt, a javítási munkálatok tervezője a beruházásról tartott sajtótájékoztatón.

A mai istenháza helyén egykor egy rossz állapotú gótikus templom állt, ezt a kerítőfalán belül bővítették. (A régi kerítőfal alapjai még ma is állnak, a rehabilitáció során ezeket láthatóvá is teszik majd.) Miután a templom továbbra is kicsinek bizonyult, az egyház elöljárói többször kértek engedélyt egy új templom felépítésére. Ezt Backamadarasi Kis Gergely szerezte meg 1780-ban. A Székelyudvarhelyi Református Kollégium nagy tekintélyű rektor-professzora volt a legfőbb támogatója és irányítója a templom felépítésének. A ma is használt templom 1781–1784 között épült fel Schmidt Pál, marosvásárhelyi „főpallér” vezetésével, amit 1782-ben rendeztek be. Ekkor készült el a szószék is, majd egy év múlva megvásárolták a harangokat. 1896-ból való az úrasztala, valamint az orgona. 1941-ben, a piactér rendezése során lebontották a templom falaihoz toldott boltokat, műhelyeket, kerítést, s így teljes méltóságban foglalta el helyét a főtér közepén. Utolsó külső nagy javítása 1988-ban volt. Belsejét szinte ugyanabban a formában láthatjuk, mint amikor 1782-ben berendezték. A templombelsőt 1906-ban javították utoljára.

 A felújítás után a templombelső visszakapja fehér színét, így előtérbe kerül a szószék és a felújított orgona. Olyan egyedi készítésű világítástechnikai berendezéseket használnak, amellyel a gyönyörű teret meg lehet mutatni. A korszerű hangosításra és a betörésvédelemre is gondjuk lesz a munkálatok során.

Időigényes, két-három hónapnyi lesz a torony bádogmunkája, alatta a faszerkezet cseréje és a hajótest héjazatának cseréje. A templomra kerülő új, kézműves cserepek Nagybaconban készültek. A jelenleg látható feliratok megmaradnak, sőt az 1862-es nagy felújítás évszáma is visszakerül, ehhez fehér festésű cserepeket használnak. Utolsó munkálatsorként a külső rendezést végzik el. Járóburkolatot kap a tér, amelyet szeretnének bekapcsolni a főtérbe, és újra találkozási hellyé tenni, mint 1941 előtt. A templom használható lesz a munkálatok közben is.

Kép: „Ti magatok is, mint élő kövek, épüljetek fel lelki házzá.” 1Pt 2,5a. Farkas Ábel keresztelője. Párhuzamos építkezés Fotó: https://www.facebook.com/belrefegy/

  • Előző
    Mini Erdély-park nyílik Szejkefürdőn
  • Következő
    Ismét találkoztak azok, akiket Márton Áron szentelt pappá

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család